Co je víno z hor?

Horská vína rostou na extrémních vinících

  • v nadmořských výškách nad 500 m.n.m.
  • na příkrých vinicích se sklonem více než 30°
  • na těžce přístupných kamenných terasách
  • na úpatí činných sopek


Čím jsou horská vína jiná?

Jsou svěží
Znáte ten pocit, když na horách ráno otevřete okno a zhluboka se nadechnete čerstvého vzduchu? Stejnou jiskřivou svěžest najdete ve sklence kvalitního horského vína. 

Jsou intenzivní
Víno na horách roste a dozrává blíž ke slunci. Proto má silnější slupku, která pomáhá uchovat v hroznech více antioxidantů a taninů. Horská vína mají intenzivnější barvu, vůni i chuť. 

Jsou delikátní
Horská vína jsou vystavena extrémním podmínkám a proto dozrávají pomaleji. Díky tomu mají komplexnější chuť a vůni. S nadmořskou výškou také stoupá kyselost hroznů, která vínu dodávají živost a čerstvost. 


Vzhůru do horských vinic!

Horská vína znali už staří Římané, kteří mnoho horských vinic v Evropě založili. Pojem heroic viticulture definoval už před 30 lety italský institut CERVIM. Ten se dlouhodobě věnuje podpoře extrémního vinařství a sdílení zkušeností v oboru, který kombinuje 3 dovednosti: udržitelné zemědělství s vysokým podílem ruční práce, alpinismus na extrémních vinicích a magii ve vinném sklepě.  

V našem e-shopu i kamenné prodejně v Liberci najdete kurátorský výběr vín od heroických vinařů, kteří pravidelně sbírají ocenění předních světových autorit hodnotících kvalitu vína: Robert ParkerJames Suckling, magazíny Wine Spectator, Falstaff a další. 


Ochutnejte naše vína